360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Sprievodca španielskymi vínami

španielske vína

Buenos días, milí čitatelia! Vitajte vo svete španielskych vín, najznámejších vinárskych regiónov a tradícií spojených s vínom. Zaujíma vás, aké španielske víno by určite nemalo uniknúť vašej pozornosti a čo vlastne od vín zo Španielska očakávať? Čítajte ďalej…

Aké sú španielske vína? Kvalitné a lahodné!

Ak chceme charakterizovať španielske vína a zároveň si uvedomiť, akým novodobým vývojom si prešli, môžeme pre zaujímavosť nazrieť do českého Ottovho slovníka náučného z roku 1906. Píše sa v ňom:

„Španělská vína jsou většinou výborná vína rázu likérového, silného obsahu alkoholového, z části uměle přidávaného, barvy ambrové neb červené, chuti sladce svraskavé a svíravě působící. Lze je srovnati s víny burgundskými, roussillonskými, languedockými, nad něž v mnohém vzhledě ještě vynikají. Od starodávna byla známa a posud vysoko se cení, zvl. v Anglii, Rusku, Brazilii a Sev. Americe. Ale vinařství španělské trpí nedbalostí pěstitelův a vzhledem k podnebí i k poloze země mohlo by dosíci výsledků mnohem lepších…“.

Záver ukážky vzťahujíúci sa k začiatku 20. storočia dáva tušiť, že kedysi sa španielske vína vyrábali predovšetkým s ohľadom na kvantitu. To sa však postupom času výrazne zmenilo a dnes sa španielske víno svojou kvalitou vyrovná francúzskym, talianskym a ďalším špičkovým európskym vínam.

Španielski vinári dokázali v povojnových rokoch využiť plný potenciál svojho terroir a mnohí z nich tiež v poslednom čase dohnali moderné technológie používané pri výrobe vína. Španielske vína sa preto tešia stále rastúcej obľube a ľahko si ich zamilujete.

Španielske vína v rámci európskej klasifikácie

Španielsko je vinárska veľmoc, ktorá sa v produkcii vína usadila celosvetovo na treťom mieste (po Francúzsku a Taliansku), ale čo sa týka rozlohy viníc, obsadila dokonca miesto prvé – nachádza sa ich tu približne 1,2 milióna hektárov.

Pre španielske vína sa uplatňuje triedenie a označovanie podľa ich pôvodu (tzv. románsky systém). Vína najvyššej kvality sa označujú D.O.Ca – Denominacion de Origen Calificada a prináleží iba produkcii z oblastí Rioja a Priorat. Ďalej nasleduje triedenie, ktoré sme zoradili zostupne:

D.O. – Denominazión de Origien: španielske vína s jasne určeným pôvodom z konkrétnej oblasti, ktorých kvalita zodpovedá francúzskej kategórii AOC alebo talianskej DOC. Na garanciu vína z daných oblastí, ktorých je v súčasnosti viac ako šesťdesiat, dohliada regulačná rada.

VdlT – Vinos de la Tierra: vína označené VdlT (v preklade „víno krajiny“) nepodliehajú takej prísnej kontrole ako D.O., ale aj tak ponúkajú kvalitu, ktorá sa vyznačuje charakteristickými vlastnosťami vín typickými práve pre vybraný región.

VdMde – Vino de Mesa de… je kategória nadradená nad stolovými vínami, pri ktorej sa môžeme na etikete dozvedieť miesto pôvodu.

VdM – Vino de Mesa: stolové víno bez ďalšieho označenia, popísané iba ako červené alebo biele víno. Nemusí byť nutne nekvalitné, pretože sem patrí napríklad aj produkcia z menších vinárstiev.

Klasifikácia a označenie pôvodu španielskych vín môže byť ešte trochu zložitejšie a obsahovať rôzne medzistupne alebo podkategórie. Pre základnú orientáciu vám však vyššie uvedené delenie bude slúžiť dostatočne.

Viete, že… Víno, Španielsko a dvanásť bobúľ sa stretáva v jednej veľmi zaujímavej tradícii? Dvanásť bobúľ révy alebo „hrozno šťastia“ sa v Španielsku pojedá pri príchode nového roku. Na Silvestra o polnoci, kedy dvanásťkrát udrie zvon, má byť pri každom údere zjedená jedna bobuľa vínnej révy. Prečo? Podľa tradície, ktorá sa preniesla aj do ďalších krajín, to prináša veľa šťastia a úspešný nový rok.

Španielske víno musí mať ten správny vek

Ďalšie delenie vína zo Španielska sa vzťahuje k dĺžke jeho dozrievania. Španielske víno tak môže byť označené ako:

Joven, čo sú mladé, ľahké, ovocné vína, ktoré sú určené na rýchlu spotrebu. Predávajú sa v prvom alebo druhom roku po zbere, niekedy čiastočne zrejú v sudoch a je v nich veľmi dobre cítiť charakter odrody.

Crianza je termín, ktorý označuje červené vína z vybraného hrozna zrejúce minimálne pol roka v dubových sudoch a následne rok a pol vo fľaši. Pri bielych a ružových vínach je dozrievanie v sude stanovené tiež na pol roka, ale do predaja sa dostávajú o rok skôr.

Reserva označuje vína zrejúce minimálne tri roky: z toho najmenej rok v dubových sudoch. Môže to byť celkovo ale oveľa dlhšie, preto sú tieto vína vhodné na archiváciu. Hrozno určené na jeho výrobu musí dosahovať vysokú kvalitu, preto sa vín reserva dočkáme len z naozaj dobrých ročníkov.

Gran Reserva vína si poležia minimálne rok a pol v sude, dokopy potom dozrievajú najmenej päť rokov a viac. Patrí do nich najkvalitnejšie hrozno z garantovaných viníc a z rokov najlepšej úrody.

Aj tu sa môžete postupne dostať k ešte detailnejšej terminológii, spresňujúcim podkategóriám alebo pojmom, ako je napríklad Fermentado en barrica. Tento pojem označuje proces dozrievania v barikovom sude pri bielych vínach (obdoba vyššie uvedených označení pre červené vína). So základným delením si však zo začiatku opäť dobre vystačíte.

Aké víno Španielsko a zvyšok sveta miluje?

Sú to predovšetkým pre Španielsko typické červené vína, ale výnimkou nemusí byť ani kvalitné biele či ružové víno. Počet pestovaných odrôd v Španielsku – či už pôvodných, alebo dovezených – sa počíta na stovky, ale hlavná produkcia ich využíva okolo dvadsiatich.

Medzi najznámejšie alebo najpestovanejšie modré odrody v Španielsku patrí Tempranillo, Carinena, Garnacha, Petit Verdot či Syrah, pri bielych odrodách zase Airen, Albariño, Verdejo Chardonnay alebo Gewürtztraminer.

Vinárske oblasti sa rozkladajú po celom území Španielska, vrátane Kanárskych a Baleárskych ostrovov, a sú ich teda desiatky. Srdcom mnohých z nich sú tzv. vínne rieky, ktoré sa nachádzajú v španielskom vnútrozemí.

O ktoré oblasti alebo regióny by ste sa mali určite zaujímať? Vymenujme napríklad najznámejšie Rioja, Navarra, Cava, Jerez, Penedés, Priorat, Rías Baixas, Ribera del Duero, La Mancha, Vinos de Madrid, Valdepañas alebo Mentrida, je ich ale samozrejme oveľa viac… Každý z nich má svoje špecifiká, ktoré stoja za preskúmanie.

TIP na záver: Španielske vína nie sú len tiché, vychutnať si môžete napríklad aj šumivé víno Cava z modrých alebo bielych odrôd alebo sherry a ďalšie alkoholizované vína a brandy, ktoré pochádzajú z Andalúzie.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi