360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Ako chutí kritika? Ako dobré víno

kritika vína

Keď sa povie kritik, väčšine z nás sa vybaví negatívny rýpač, ktorému sa nezdá nič dobré. Pravdou však je, že správna kritika je síce nevďačnou, ale dosť prínosnou disciplínou. V článku si predstavíme najuznávanejších kritikov vo svete vína.

Kritika vína: Iba pre vybraných

Ak vinár cíti, že sa mu víno naozaj podarilo a chce ísť takzvane s kožou na trh, má na to v modernej dobe veľa možností. Vzorku môže poslať hneď do niekoľkých inštitútov renomovaných vínnych špecialistov a nechať ho rozobrať radom učených chuťových pohárikov. Dané víno u nich potom môže postúpiť do verejných súťaží a súperiť o slávu. Medzi vinármi sa však nájdu aj takí, ktorí spochybňujú ich nezávislosť a svoje vína tam ani neposielajú. Nižšie si predstavíme tých najzaujímavejších z celého sveta.

Decanter: Kritikom vína každý mesiac

Tento uznávaný britský mesačník vo svete rezonuje hlavne kvôli tomu, že vychádza v takmer 90 krajinách a bol založený v roku 1975. Špecializuje sa na vína dostupné na britskom trhu, a aj keď by sa mohlo zdať, že je určený hlavne pre konzumentov, nájdeme tu aj informácie pre samotných vinárov a distribútorov. Najvýznamnejšou udalosťou pre Decanter sú Panel tastings, ktoré raz ročne združia troch dvorných expertov magazínu, aby zostavili prehľad tých najzaujímavejších vín uplynulého roku. Bodové ohodnotenie vín je na stupnici do 100 bodov, pričom plný počet zatiaľ nezískalo žiadne víno.

Americký kritik ázijského vína James Suckling

Američan, ktorý zasvätil život vínu a v súčasnosti sa špecializuje na ázijské trhy. Bývalý šéfredaktor presláveného The Wine Spectator spoločne so svojím tímom zásobuje svoj web tým najlepším, na čo pri svojich početných cestách narazia. Dozviete sa napríklad, aké vína sa pijú v Južnej Kórei, ktoré Bordeaux stojí za to a na akú udalosť sa určite ísť pozrieť. Podobne ako ostatní využíva 100-bodový systém, a dokonca sú na svete vína, ktorým tento mystický počet bodov udelil.

Netradičné hodnotenie vína od Roberta Parkera

Ďalšie významné americké meno určite nie je žiadnym nováčikom. Jeho projekt Wine advocate na poli kritiky vína vyčnieva hlavne kvôli svojmu netradičnému prístupu k známkovaniu. Ku klasickej škále 100 bodov pridáva totiž aj písmeno určujúce zrelosť vína. Vďaka tomu si urobíte obrázok, či víno ešte nechať poležať alebo ho s chuťou otvoriť. Ďalšou zaujímavosťou je jeho zameranie aj na netradičné trhy, ako je Rusko, Tchaj-wan alebo Mexiko. Okrem vína sa venuje aj hodnoteniu reštaurácií a gastronomických udalostí.

Tri poháre od kritika z Gambero Rosso

Zo slnečného Talianska pochádzajúci magazín je považovaný za jedného z najvýznamnejších tvorcov európskych vínnych trendov. Najviac v krajinách, kde o víne ešte nie je také silné povedomie a konzumenti sa riadia práve odporúčaniami veľkých sprievodcov. Jedným z takých je aj „vínna biblia“, Guida Vini d’Italia, ktorú tento taliansky magazín každoročne vydáva a v ktorej sa obzrie za najlepšími talianskymi vínami roku. Na rozdiel od iných magazínov, Gambero Rosso ide na hodnotenie vín kreatívnejšie a označuje ich symbolmi pohárov. Jeden pohár získa víno dobré, dva veľmi dobré a tri excelentné. Tomuto najvyššiemu ohodnoteniu sa hovorí Tre Bicchieri a takto označené vína by určite nemali uniknúť žiadnému správnemu gurmánovi.

Francúzsky kritik vína v Gilbert & Gaillard

Keď v roku 1989 páni Philippe Gaillard a François Gilbert túto spoločnosť zakladali, asi ťažko si dokázali predstaviť, že dnes budú magazínom o jedle a víne s redaktormi po celom svete. S typicky francúzskou gráciou a šarmom sa venujú všetkému, čo poteší milovníkov dobrých chutí, a držia sa bežného modelu 100 bodov. Svojich vínnych sprievodcov vydávajú už v deviatich jazykových mutáciách a distribuujú ich do 25 krajín. Možno preto, že to je francúzsky magazín, značný dôraz sa tu kladie na snúbenie pokrmov s tým správnym vínom, takže presne zistíte, čo sa ku ktorej fľaške hodí.

Na záver azda dodáme, že cesta k spoznaniu toho „vášho“ vína by mala byť individuálna a nie je potrebné súhlasiť so všetkým, čo sa píše v sprievodcoch.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi