360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Najlepšie načasovanie otvorenia archívneho vína

kedy otvoriť archívne víno

Čaká vás významná udalosť, výročie, oslava? Potom vám možno napadne, či nenastal ten pravý čas otvoriť víno z archívu, na ktoré už nejaký ten rok myslíte. Kým sa však do toho pustíte, prečítajte si náš článok, aby ste sa nepripravili o očakávaný zážitok.

Archivácia vína nie je žiadna veda. Alebo azda áno?

Ako sa to vezme. Ak s archiváciou vína začínate, odporúčame vám určite načerpať aspoň základné informácie o jeho správnom skladovaní, aby ste neboli po otvorené vysnívaného vína sklamaní.

Aby sme vám celý proces vzdelávania uľahčili, pripravili sme pre vás samostatný článok na tému Ako uchovávať archívne vína. Dozviete sa v ňom nielen to, ako archívne vína skladovať, ale aké vína vôbec sú na archiváciu vhodné.

Máte všetky dôležité poznatky pokope alebo už ste ich stihli vstrebať oveľa skôr? Paráda, poďme ďalej!

Archívne víno nemusí byť len storočné víno

Ak ste si pojem „archívne víno“ doposiaľ spájali len s naozaj starými vínami, tak vedzte, že podľa litery zákona to tak nie je. Podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve je možné na etikete nájsť označenie archívne víno, ak je víno uvádzané do obehu najmenej 3 roky po roku, v ktorom bolo zozbierané hrozno, z ktorého je víno vyrobené.

S čím to súvisí? Určite aj s tým, že archivácia a vína na ňu určené delíme podľa časového horizontu na tri skupiny – a to takto:

  1. Krátkodobá archivácia: 1 až 3 roky (týka sa väčšiny akostných a kabinetných vín).
  2. Strednodobá archivácia: 3 – 8 rokov (patria sem neskoré zbery, výbery z hrozna či cibéb, slamové a ľadové vína).
  3. Dlhodobá archivácia: viac ako 8 rokov (zahŕňa kvalitné fortifikované vína, vína portské, burgundské…).

Iné triedenie spája prvé dve skupiny a uvádza delenie vín nasledovne:

  1. Vína na kratšiu a strednú archiváciu: 3 – 5 rokov
  2. Vína na dlhodobú archiváciu: 8 – 25rokov aj dlhšie.

Vždy je potrebné mať na mysli, čo je vlastne cieľom archivácie vína. Nie je to nejaký „hon za najstarším vínom“, ale zhodnotenie vína a maximálny rozvoj jeho potenciálu. A ten je pri každom víne viazaný na iný okamih.

Už? Na jasnú otázku nejednoznačná odpoveď

Ak teraz očakávate presné inštrukcie, kedy ktoré víno otvoriť, možná vás trochu sklameme, ale aj tak vám dáme užitočnú radu: Víno z archívu by sme si mali dopriať na vrchole jeho zrelosti, v okamihu, kedy je jeho chuť a vôňa na najvyššej úrovni.

Zistiť to môžete tak, že máte uskladnených niekoľko fliaš úplne rovnakého vína (šarže), ktoré otvárate napríklad po roku alebo v dlhších intervaloch (pri drahých vínach sa fľaše neotvárajú, iba „napichujú skrz korok“). Vo všeobecnosti platí, že biele víno zreje vo fľaši rýchlejšie ako červené.

Dojmy si môžete aj zapisovať a v okamihu, kedy cítite, že víno je v najlepšej kondícii, sa pripraviť na jeho konzumáciu. Potom totiž vína začnú iba strácať na kvalite a pôsobiť „unavene“, čo znamená, že ich dokonalosť sa už nedá naspäť dosiahnuť.

K správnemu načasovaniu otvorenia archívneho vína môžu v neposlednom rade prispieť aj osobné preferencie. Niekto si rád vychutná víno ovocných, ešte sviežich tónov, iný konzument si radšej počká zrelší charakter.

Viete, že…
Zaujala vás metóda, pri ktorej sa víno iba „napichuje“ cez korok? Tak vedzte, že sa volá coravin a je to dokonca celý prepracovaný systém s príslušnou technológiou, ktorá zaisťuje ochutnávku vína aj bez otvorenia. Víno z fľaše získate prístrojom s dutou ihlou, ktorá prejde korkom. Priestor, ktorý sa následne vo fľaši uvoľní, potom doplní inertný plyn a víno tak môže naďalej dozrievať.

rozlievanie vína pri ochutnávke

Po otvorení vína vás ešte čaká jeho dekantácia

Po otvorení archívneho vína by mala ešte nasledovať dekantácia, ktorá sa pri starších – hlavne červených – vínach robí za účelom odstránenia sedimentu pred servírovaním. Prebieha tak, že sa víno prelieva do dekantačnej nádoby (karafy), pričom sa ho na dne fľaše trocha ponechá – práve kvôli prípadnej usadenine.

Someliéri si pri kontrole dekantovaného vína často pomáhajú sviečkou, ktorou presvecujú hrdlo fľaše. Majú tak istotu, že nehrozí preliatie vína aj so sedimentom. Víno by sa do dekantačnej nádoby malo prelievať pomaly po jej stenách.

Mladé červené vína sa pred servírovaním potrebujú skôr tzv. nadýchnuť, preto im prospeje, keď ich prevzdušníme. Pri tomto procese môžeme víno do nádoby prelievať z väčšej výšky a následne s ním ešte potočiť. Potom by malo pred samotnou konzumáciou ešte hodinu stáť. Prejaví sa tak jeho komplexná aróma a chuť.

Prečítajte si tiež, aké poháre na víno použiť, aby servírovanie vína dopadlo na jednotku.

Archívne vína sú (nielen) skvelým darčekom

Jedným z dôvodov na archiváciu vína je fakt, že archívne víno je skvelým darčekom k rôznym výročiam, narodeninám alebo napríklad vhodnou súčasťou slávnostnej tabule. Niekto si rád uchováva víno, ktoré mu nadmieru zachutilo, a chce ho preto mať vždy poruke. Ďalší milovníci vína môžu jednoducho prepadnúť zberateľskej vášni alebo do vína ako takého investovať.

Archivácia vína v praxi alebo Tip na záver

Na záver je potrebné povedať, že vína dostupné v bežnej obchodnej sieti nie sú na archiváciu vhodné. Výrobcovia ich uvádzajú na trh so zámerom rýchlej spotreby (ideálne do dvoch rokov), sú to vína ľahké, svieže a dlhodobým skladovaním pri nich nič nedosiahnete.

Ak teda túžite po kvalite, ktorá sa časom zvyšuje, skúste priamo vína určené na archiváciu. Ďalšou nápovedou môžu byť rady od odborníka, ktorý se archívnymi vínami zaoberá. S výberom by vám mal pomôcť aj vinár alebo skúsený predajca vín.

V neposlednom rade sledujte náš blog, kde sa archívnemu vínu budeme aj naďalej venovať.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi