360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Servírovanie vína: Od pohárov po správnu teplotu vína

servírování vína - otevírák

Servírovanie vína je malý/veľký rituál, na ktorý by sme si mali hlavne pri slávnostných príležitostiach vyhradiť dostatok času. Viete, ako otvoriť víno ako profesionál, akú by malo mať teplotu a na čo pri podávaní vína nezabudnúť? Všetko vám postupne popíšeme, aby ste sa vyhli zbytočným chybám.

Šesť základných pomôcok na servírovanie vína

Ak si budete vychutnávať víno v prítomnosti skúseného sommeliera, možno vás prekvapí, koľko pomôcok bude mať k servírovaniu vína pripravených. Poďme si niektoré postupne predstaviť s tým, že v domácom prostredí ich možno až tak nevyužijete, ale určite je zaujímavé vedieť, na čo vlastne slúžia.

  1. Vývrtka alebo kliešte na uvoľnenie korku: Na vývrtke sa neoplatí šetriť. Ak si doprajete víno častejšie alebo ho radi servírujete priateľom, kúpte si naozaj kvalitný kúsok s nožíkom na orezanie kapsle okolo hrdla. Profesionáli používajú najčastejšie tzv. dvojpákový (dvojfázový) typ vývrtky. Kliešte slúžia najčastejšie na otváranie šumivých vín alebo pomôžu pri neľahkej manipulácii s korkom.
  2. Teplomer a termoizolačné tubusy: Teplomer využijete pred samotným servírovaním vína alebo na overenie jeho teploty pri konzumácii. Tubus vám potom poslúži na udržanie optimálnej teploty vín šumivých, bielych a ružových.
  3. Dekantovacie pomôcky (dekantovací košík, dekantér, dekantovacia karafa): Dekantácia je proces, pri ktorom hlavne červené vína zbavujeme prípadných usadenín a zároveň sa víno prevzdušní. Využíva sa predovšetkým pri starších ročníkoch, víno mladých ročníkov stačí otvoriť chvíľku vopred, aby sa víno prevzdušnilo.
  4. Sada rôznych pohárov podľa druhu vína: Na vhodné poháre podľa druhu vína príde ešte reč. Vo všeobecnosti ale platí, že poháre na víno by mali byť číre, tenkostenné a bez zdobenia všetkých typov. Stopka by mala byť dlhšia, kvôli pohodlnému úchopu.
  5. Servírovací vozík na víno: Špeciálny stolček na kolieskach môžete vidieť pri servírovaní vína v reštauráciách, ale môžete si ho samozrejme zadovážiť aj domov.
  6. Uzáver na otvorené vína: Čo ďalej s otvoreným vínom? Vyberte preň správny uzáver (u šumivých vín predlžujeme sviežosť, aby bublinky nevyprchali. Tesniaci uzáver ďalej znižuje prístup vzduchu a pachov k vínu.). Špeciálne uzávery umožňujú odčerpanie vzduchu z fľaše. Vďaka tomu tak môžete životnosť vína ešte na chvíľku predĺžiť.

Viete, že…?

Funkciu degustačného pohára kedysi zabezpečoval tzv. tastevin. Malá, nepríliš hlboká miska zo striebra, ktorú nosili sommeliéri zavesenú na retiazke okolo krku. V prípade potreby ju zložili a použili na posúdenie vína. Prečítajte si ďalšie zaujímavosti o degustácii vín.

Ako otvoriť víno ako profesionál

Otvárať víno pre hostí v domácom prostredí by mal vždy muž alebo pozvaný čašník. Žena iba v prípade, kedy daný muž nie je a nebude prítomný, alebo v čisto ženskej spoločnosti.

Fľašu najskôr zbavíme hornej časti kapsule, prípadné zvyšky neolupujeme. Opatrne zavŕtame vývrtku a nečujne ju vytiahneme – ku koncu môžeme už jemne rukou. Zvukové efekty nie sú žiadané.

Pred prvým naliatím vína otrieme ústie látkovou servítkou a skontrolujeme odliatím malého množstva do vlastného pohára, či je víno v poriadku, či nedošlo napríklad k rozdrobeniu korku alebo korok nemá kaz.

Teplota vína hrá prím

O ideálnej teplote vína sme na našom blogu už niekoľkokrát písali vo všeobecných parametroch. Teraz je tá správna príležitosť uviesť všetko podrobnejšie. Teplota vína sa pred samotnou konzumáciou zvýši naliatím do pohára ešte približne o dva stupne Celzia a s týmto rozdielom by sme teda mali pristupovať k ich servisu. Viac prezradí nasledujúci prehľad, kedy je ako prvá uvedená teplota vína optimálna pri podávaní a potom pri konzumácii.

  • Šumivé a šampanské vína: teplota pri podávaní: 6 ⁰C; teplota pri konzumácii: 8 ⁰C
  • Polosladké a sladké vína: 7–9 ⁰C; 9–11 ⁰C
  • Biele suché vína, mladé a ružové: 8–10 ⁰C; 10–12 ⁰C
  • Mladé červené, ľahké: 10–12 ⁰C; 12–14 ⁰C
  • Elegantné červené vína: 12–14 ⁰C; 15–17 ⁰C
  • Ťažké červené vína: 13–15 ⁰C; 17–19 ⁰C
  • Veľmi staré ročníky červených vín: 14–16 ⁰C; 16–20 ⁰C

Ako je vidieť, teplota bieleho vína a teplota červeného vína sa môže líšiť až o niekoľko stupňov. Určite sa teda neoplatí tieto odporúčania podceňovať. Víno podávané pri nesprávnej teplote dokáže pokaziť inak perfektný servis.

víno

Tulipán alebo cibuľa? Podávanie vína v správnom pohári

Na biele a ružové víno vyberáme poháre v tvare tulipánu s menším objemom (200 – 400 ml). Červené víno servírujeme do balónovitých/cibuľovitých objemnejších pohárov (450 – 750 ml). Na šumivé vína sa hodia pretiahnuté poháre, ktoré sa nazývajú flauty.

Servis vína krok za krokom

Na záver si poďme popísať správny postup servírovania vína, s prihliadnutím na zloženie spoločnosti, v ktorej sa nachádzame. Pred otvorením fľaše môžeme hostí zoznámiť s daným vínom (odroda, ročník, vinárska oblasť, zaujímavosti apod.).

Biele a mladé červené vína otvárame približne 10 minút pred podávaním, zrelé červené vína 30 – 60 minút. Ak po otvorení bude nasledovať dekantácia, prelejeme víno opatrne do karafy.

Čašník najskôr nalieva hostiteľovi, hostiteľ hosťom v poradí: ženy, významné osobnosti alebo oslávenci, ďalší hostia, sám hostiteľ. Výnimku pred ženami majú iba duchovní.

Víno nalievame pomaly, nikam sa neponáhľame. Pri nalievaní dávame pozor, aby sme sa fľašou nedotýkali pohára. Ukvapnutiu vína môžeme zabrániť pootočením fľaše či látkovou servítkou obtočenou okolo hrdla.

Poháre na biele víno môžeme naplniť do jednej tretiny, okrúhlejšie poháre do jednej štvrtiny a šumivé víno nalievame do necelej tretiny objemu pohára. Dolievanie sa dnes toleruje, ale ak počkáte na prázdny pohár, ako to bolo kedysi nutné, vôbec nič nepokazíte.

Víno potom ukladáme na servírovací stolík alebo inak určené miesto, dbáme na udržanie správnej teploty – napríklad v chladiacich nádobách.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi