360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Zo slovníka someliéra: Buket verzus aróma

buket a aróma

Kvetinová, ovocná, korenistá, ale tiež živočíšna alebo drevená vôňa… Tak sa dá len na ukážku charakterizovať víno, ktoré sa vám pri degustácii dostane doslova až pod nos. Ako sa ale o čuchovom vneme správne vyjadriť? Pripravili sme pre vás stručný a jasný návod.

Hovorí sa, že čo nám pri servírovaní nevonia, tomu často ani nedáme druhú šancu, ktorá sa skrýva v ochutnaní. Preto je čuchový vnem pri potravinách a nápojoch veľmi dôležitý – u vína je súčasťou celkového dojmu, ktorý si o ňom vytvoríme, dokonca až na 70 %.

Ako o víne hovorí someliér

Kto počul pri degustovaní vína hovoriť odborníka, mohol byť najskôr trochu zmätený. Pojmov a nových slovných obratov môže byť pre laika na začiatku mnoho naraz a jemné rozdiely medzi nimi sú ťažko postrehnuteľné. Začuli ste výrazy ako aróma a buket, ale váhate, kedy ich sami použiť? Čítajte ďalej…

Aróma je pre mladé, buket pre staré? Nie tak úplne

Často sa uvádza, že pojem aróma slúži na popis vône pri mladých vínach a pri starých sa za týmto účelom uvádza buket. Je to síce ľahká, ale nie úplne presná pomôcka. V praxi sa môžete niekedy navyše stretnúť s tým, že sa oba výrazy používajú ako rovnocenné, čo tiež nie je úplne ideálne, ale chybu urobiť nemusíte. Preto si všetko ešte podrobnejšie vysvetlíme.

Aróma ako taká sa vzťahuje predovšetkým k hroznám z vínnej révy, je ovplyvnená odrodou alebo aj oblasťou pôvodu a vplyv na ňu má aj celkové terroir. Typicky ju popisujeme ako kvetinovú, ovocnú alebo napríklad bylinnú vôňu.

Je to vo svojej podstate komplex aromatických látok (v počte až 200), ktorý nám môže ledačo napovedať práve o danej odrode. K degustovanému vínu arómu priradíme vo chvíli, kedy ucítime tieto primárne, svieže a hroznové tóny. Potom už hovoríme o bukete.

buket vs. aróma

Buket v pohári rozohrá výroba vína

Buket (tiež nazývaný ako kvetina) je obsiahlejšia charakteristika, ktorou popisujeme čuchový vnem skládajúci sa z celej škály, súboru vôní. Ovplyvňuje ho:

  • konkrétny proces výroby vína,
  • jeho fermentácia, školenie,
  • dozrievanie v sudoch, tankoch alebo vo fľašiach.

Buket môžeme ďalej rozlíšiť na primárny, sekundárny a terciálny. A práve pri primárnom bukete sa často stretávame s výrazom aróma. Tu sa teda terminológia stretáva a vy neurobíte chybu, ak v tejto fáze použijete obidva výrazy. Pozrite sa na podrobnejší popis:

Primárny buket je aróma plne dozretého hrozna, ktorá nám môže ihneď prezradiť niektoré výrazne aromatické odrody.

Sekundárny buket sa viaže k vyššie uvedenej fermentácii, školeniu vína a celkovo k zvolenému procesu jeho výroby. Patrí sem preto tiež označenie kvasný buket. Vznikajú vône popisované pri degustovaní vína napríklad ako maslové pečivo, vône húb alebo zrelého syra.

Terciálny buket pochádza z dozrievania, vzniká teda pri ležaní a archivácii vína. Môžete sa preto stretnúť s pojmom fľašový buket. Biochemickými reakciami dochádza k premene, oslabeniu alebo naopak posilneniu predchádzajúcich charakteristík. Buket je označovaný ako vanilkový, karamelový, orechový, s dymovými, tabakovými tónmi apod.

Výnimočný buket aj chuť vína potom získavajú dozrievaním v drevených sudoch (hlavne typu barrique). Zaujíma vás viac? Prečítajte si článok o tom, ako prebieha výroba vína v piatich základných krokoch.

Degustovanie vína z archívu je zážitok

Chcete sa nechať pohltiť jedinečným buketom vín, ktoré dozrievali aj desiatky rokov? Víno z archívu bude tou pravou voľbou. Môžete v ňom objaviť terciálne vône aj chute, ktoré potešia vaše zmysly.

Ak si však chcete na nevšedný zážitok ešte „chvíľu“ počkať, odporúčame vám priamo vína vhodné na archiváciu. Pri degustácii už potom budete vždy vedieť, ako o ich vôni hovoriť.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi