360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

5 spôsobov, ako spoznať pokazené víno

ako spoznať pokazené víno

Máločo dokáže pokaziť slávnostnú chvíľu alebo pohodový večer tak, ako otvorenie pokazeného vína. Keď už k tomu bohužiaľ dôjde, máte ale stále čas zachrániť situáciu. Aby sa také víno nedostalo hosťom do pohárov, prezradíme vám niekoľko trikov, ako chyby vína včas odhaliť.

Rôzne „kazy na kráse“ môžu byť vo víne spôsobené už pri jeho samotnej výrobe, ďalšie napríklad zase nesprávnym skladovaním alebo nevhodnou manipuláciou. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie nepríjemnosti, ktoré vás môžu po otvorení vína stretnúť, a na spôsoby ich včasného odhalenia.

Rovnako ako pri degustácii vína vám pri tom budú najlepšie slúžiť primárne tri zmysly: zrak, čuch a chuť.

1. Víno nesmie chutiť ako korok

Víno má korok, korkové víno, korkovitosť, zakorkovanie vína, korková vada – to všetko sú výrazy, ktoré označujú vadu vína spôsobenú prítomnosťou chemickej zlúčeniny s názvom 2, 4, 6 trichloroanisol (TCA). Ako  sa do vína môže dostať?

Ako spomíname vyššie, jej zdrojom je najčastejšie práve korok, respektíve jeho narušená spodná časť, ktorá je v kontakte s vínom. Niekedy sa ale môže stať, že je zátka infikovaná z vonkajšieho prostredia, napríklad pri skladovaní v nevhodných podmienkach.

Ako vadu včas odhaliť? Ešte pred otvorením fľaše sa môžete pozrieť, či korok dobre tesní a nie je už na prvý pohľad nejakým spôsobom narušený. Po vytiahnutí zátky si ju potom prezrite aj zospodu a privoňajte k nej. Paradoxne by ste nemali cítiť korkovú vôňu, ale buď ľahkú arómu vína alebo nič.

Ďalší vnem už bude chuťový. Víno môže byť „nakazené“ v rôznej intenzite a pri ľahkej korkovitosti sa môže stať, že ju laik vôbec neodhalí. Silnejšie znehodnotenie už ale spoznáte. Pachuť vína je potom popisovaná ako zatuchlina, pleseň alebo jednoducho korková chuť. Chuť aj aróma „korkového“ vína sú mdlé, málo výrazné a neharmonické.

ako spoznať pokazené víno

2. Biele ani červené víno by nemalo mať netypickú farbu

Oxidáza, zoxidované, oxidované alebo tzv. maderizované víno označuje vadu, ktorá vzniká neriadenou, nezámernou a nežiaducou oxidáciou vína. Tá môže nastať už pri výrobe alebo následne pri skladovaní vo fľaši, a to v prípade, že zátka zle tesní.

Pri niektorých vínach je naopak oxidácia žiaduca, ale vždy je dôkladne kontrolovaná. Odtiaľ tiež pochádza vyššie uvedený pojem „maderizované víno“, ktorý je odvodený z názvoslovia súvisiaceho s madeirskými vínami, ktoré sú oxidované zámerne.

Ako vadu včas odhaliť? Pri bielych aj červených vínach vám pomôže preskúmanie farby. Biele zoxidované vína môžu mať žlto-oranžový alebo až hnedkastý nádych. Červené vína potom najčastejšie hnednú. Ešte viac vám ale napovie horkastá chuť, ktorá stratila všetku ovocnosť a príjemné tóny, a je v podstate umŕtvená.

Na oxidáciu si dávajte pozor aj pri nezávadných vínach, a ak načaté víno čoskoro neskonzumujete, dbajte na utesnenie fľaše vhodným typom uzáveru.

3. Perliť by malo len skutočne perlivé alebo šumivé víno

Perlivosť pri tichých vínach nie je okrem špeciálnych druhov nič, čo by sme v nich chceli objaviť. Hlavne pri červených vínach je prvým signálom, ktorý nám môže dať najavo, že s vínom nie je niečo v poriadku.

Kým pri šumivých vínach je prítomnosť oxidu uhličitého nevyhnutná, pri tichom víne môže naznačovať, že došlo k druhotnému kvaseniu a víno sa tzv. znovu rozkvasilo.

Pri bielom víne sa ale na druhej strane môžeme stretnúť s výrobným procesom, ktorý nepatrné množstvo CO2 vo víne zachováva a je cítiť aj o otvorení, aby víno pôsobilo sviežo. Tento vnem by vám ale nemal byť v ústach nepríjemný a mal by pôsobiť „čerstvo“, nie ako prejav nestability vína.

Ako vadu včas odhaliť? Perlivosť je buď viditeľná, alebo ju môžete ucítiť na jazyku.

4. Pokazené vajcia? Veľa napovie neobvyklý zápach vína

Presírené víno, sírnatosť, zasírené víno sa môže prejaviť už po otvorení zápachom alebo po ochutnaní štipľavosťou a veľmi nepríjemnou ostrosťou. Oxid siričitý sa do vína dostáva pri jeho výrobe – pri tzv. sírení – pomáha s jeho konzerváciou a zabraňuje oxidácii. Jeho obsah však musí být starostlivo kontrolovaný.

Ako vadu odhaliť? Kto by nepoznal vôňu alebo skôr zápach práve škrtnutej zápalky… Práve ten vám môže prezradiť, že došlo k presíreniu vína.

Vo víne sa tiež môže objaviť aj pach či príchuť (len pre odvážnych degustátorov) po sírovodíku, ktorý pripomína pokazené vajcia. Na svedomí ho majú kvasinky a nadmerný kvasný proces.

5. Kyslú chuť nechajme namiesto vína uhorkám

Octovitosť, octenie vína, zoctovatelé alebo prchavé víno spôsobuje kyselina octová a jej zlúčeniny. Octové baktérie nájdeme ako vo vzduchu, tak aj vo víne, kde dochádza k ich reakcii s alkoholom – za prístupu vzduchu oxidujú alkohol na kyselinu octovú a kysličník uhličitý. Prchavé kyseliny môžu byť v určitom množstve pri niektorých vínach žiadané.

Ako vadu odhaliť? Prezradí ju kyslá, ostrá až acetónová chuť vína aj mierny zákal.

Víno, ako má byť, alebo zhrnutie na záver

Na záver je potrebné povedať, že existujú ešte ďalšie vady, choroby alebo nedokonalosti vína, s ktorými sa môžete ako konzument stretnúť. Sú nimi bakteriálne alebo kvasinkové kontaminácie, nežiaduce zákaly alebo netypické prejavy vína.

Niektoré vady vína – napríklad tzv. myšina – boli kedysi spájané hlavne s nedostatočnou hygienou a nedodržovaním potrebných sterilných podmienok pri výrobe. Dnes sú však takéto prípady úplne ojedinelé a s ich následkami sa stretnete skôr výnimočne.

Problematika je už určená skôr odborníkom a aj prípadné ďalšie vady odhalíte podobným spôsobom, aké sme popísali vyššie. Poďme si to teda ešte pripomenúť. Po otvorení vína postupujte nasledovne:

  • Prezrite si korok a privoňajte k nemu.
  • Odlejte trochu vína do pohára a preskúmajte proti svetlu jeho farbu.
  • Privoňajte k vínu.
  • Ak sa vám už teraz niečo nezdá, zakrúžte pohárom a prípadne ho nechajte chvíľku postáť.
  • Ochutnajte víno, ak vám už predošlé kroky nepotvrdili, že nie je v poriadku.

Prajeme vám, nech vás takéto nepríjemné zážitky s vínom stretávajú čo najmenej!

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi